Sposób na niejadka
Teatrzyk, włączona przy posiłku telewizja, nagrody i kary, obietnice, ustępstwa – stosujemy różne metody, by dziecko nareszcie coś zjadło. Większość z nich na dłuższą metę i tak okazuje się nieskuteczna. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe, proste zasady, które przyniosą korzystne i długofalowe efekty.
Czym oni nas karmią?
Jak stwierdziła Inspekcja Handlowa, aż 5 procent kontrolowanych produktów spożywczych spełniało kryteria zafałszowania. I bynajmniej nie chodzi tu o osławiony wyrób czekoladopodobny znany z PRL, ale o przetwory z mięsa, mleka, owoców i warzyw. Krótko mówiąc wiele produktów powinno mieć w nazwie „podobny”. Podobny? Ale właściwie już nie wiadomo do czego…
Nie daj się grypie
Szkoły, urzędy, zakłady pracy to miejsca, gdzie kontakty między ludźmi są bezpośrednie, przez co choroby szerzące się drogą powietrzną mogą łatwo się przenosić na innych. Zakażone osoby stanowią z kolei źródło zakażenia dla swych rodzin oraz innych osób. Warto się więc szczepić, zachować zalecane zasady higieny oraz unikać zatłoczonych miejsc, gdzie przebywają kichający i kaszlący ludzie.
Aby święta były bezpieczne
Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, a co za tym idzie, także wyjazdów i przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby święta te spędzić bezpiecznie. Oto kilka porad jak to zrobić.
Potrawy pachnące historią cz. 3
Nic chyba nie oddziałuje tak bardzo na nasze zmysły, jak cudownie pachnące potrawy podane w świątecznie przybranym otoczeniu. I choć klimat corocznych uroczystości zawsze jest niepowtarzalny, dzięki przetrwałym przez wieki recepturom więcej się możemy dowiedzieć o upodobaniach ówczesnych mieszkańców tych ziem. Po zupach i daniu głównym, dziś – Desery.
Potrawy pachnące historią cz. 2
Nic chyba nie oddziałuje tak bardzo na nasze zmysły, jak cudownie pachnące potrawy podane w świątecznie przybranym otoczeniu. I choć klimat corocznych uroczystości zawsze jest niepowtarzalny, dzięki przetrwałym z dawnych wieków przepisom możemy przygotować i dziś smakowite kaczki, gęsi i ryby. Dziś – Dania główne.
Potrawy pachnące historią
Nic chyba nie oddziałuje tak bardzo na nasze zmysły, jak cudownie pachnące potrawy podane w świątecznie przybranym otoczeniu. I choć klimat corocznych uroczystości zawsze jest niepowtarzalny, dzięki przetrwałym przepisom z XV i XVI wieku, więcej się możemy dowiedzieć o upodobaniach ówczesnych mieszkańców tych ziem, niż z niejednego filmu kostiumowego. Niektóre smakołyki da się jeszcze przygotować. Dziś cześć 1 - Zupy.
Kurierzy pod lupą
Opóźnienia w dostarczaniu przesyłek ekspresowych i problemy ze złożeniem reklamacji w przypadku nienależycie wykonanej usługi – to najczęstsze zarzuty skarżących się UOKiK konsumentów wobec firm kurierskich. Samych tylko reklamacji w ubiegłym roku było blisko 55 tysięcy!
Jak wybrać bezpieczne prezenty dla dzieci?
Mikołajki i Boże Narodzenie to czas obdarowywania prezentami. Rodzice, dziadkowie, wujkowie i ciotki głowią się, czym sprawić radość milusińskim. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby zakupione zabawki nie tylko cieszyły oko obdarowywanych, ale były też bezpieczne i spełniały długo swoją funkcję.
„Rynkowe” problemy seniorów
Są nachodzeni w domach przez akwizytorów, odmawia się im rozpatrzenia reklamacji, próbuje się wymuszać podpisanie niechcianej umowy – to tylko niektóre problemy seniorów, na które uwagę zwrócił UOKiK w swojej publikacji pt. „Badanie konsumentów III wieku”. Jeśli jesteś seniorem lub będziesz wkrótce, przeczytaj i nie daj się wykorzystywać.
Warto się badać
Wiedziony złymi przeczuciami i wiedzą, którą gdzieś przypadkiem posiadłem, że rak jelita grubego rozwija się bezobjawowo, postanowiłem zrobić sobie kolonoskopię. Dla mniej zorientowanych, to badanie bardzo podobne do gastroskopii tylko, że z drugiej strony. Przez to też wymaga włożenia pewnego wysiłku w przełamanie, zrozumiałych skądinąd, wewnętrznych oporów.
Kosztowne sms-y
Jeśli otrzymujesz takie sms-y: „Nagroda już czeka. Wystarczy jeden sms. Przelew zostanie zrealizowany!”, musisz to przeczytać. Prezes UOKiK prowadzi obecnie osiem postępowań dotyczących konkursów sms-owych i wszczęła właśnie kolejne.
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci…
Przypominamy, że na łamach naszej gazety cyklicznie ukazują się artykuły autorstwa ekspertów – psychologów, pedagogów, terapeutów – zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wpierających Adopcję „Urodzone Sercem”. To artykuły o charakterze poradnikowym, które poruszają problemy związane z wychowaniem dziecka i stanowią ważne źródło informacji dla wszystkich rodziców. Dziś prezentujemy porady, jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci.
Jabłkowe szaleństwa
Na straganach i w sklepach półki uginają się od tych czerwonych, żółtych i zielonych cudów natury. Zawierają wiele witamin i można z nich zrobić niemal wszystko. Soki, musy, ciasta, sałatki i dania obiadowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Przygotuj się do wyprawy na cmentarze
Uroczystość Wszystkich Świętych wypada w tym roku w poniedziałek. We wtorek większość z nas musi już być w pracy, więc największych tłumów na cmentarzach można się spodziewać w sobotę i w niedzielę. Do tego czasu warto się przygotować już teraz, zwłaszcza, że synoptycy zapowiadają atak zimowej aury.
Ostrożności nigdy za wiele
W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego przypominamy administratorom budynków o obowiązku sprawdzenia stanu technicznego instalacji przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz przeprowadzeniu kontroli szczelności instalacji gazowych i prawidłowości podłączenia urządzeń. Do mieszkańców zaś apelujemy o ostrożność i właściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Sprawdź, jak uniknąć zaczadzenia.
Jesienna dieta
Jesień to pora roku, w czasie której niejednokrotnie zdarza się nam nabrać parę kilogramów, a przy okazji pozbawić ciało nabytej latem kondycji i sprężystości. Co gorsze, niezdrowa dieta obniża naszą odporność, która jesienią jest nam wyjątkowo potrzebna.
Jesienią nie daj się opryszczce
Budzi cię rano przeraźliwe swędzenie w okolicach ust. Wstajesz, patrzysz w lustro i widzisz nieestetyczne pęcherzyki, które już za chwilę zaczną paskudnie piec, powodując ból nie do zniesienia. To niestety ona - Herpes simplex, zwana popularnie zimnem lub skwarką. Zobacz jak jej zapobiegać i leczyć.
Logopeda radzi
Przypominamy, że na łamach naszej gazety cyklicznie ukazują się artykuły autorstwa ekspertów – psychologów, pedagogów, terapeutów – zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wpierających Adopcję „Urodzone Sercem”. Będą to artykuły o charakterze poradnikowym, będą poruszać problemy związane z wychowaniem dziecka i stanowić ważne źródło informacji dla wszystkich rodziców. Dziś prezentujemy porady logopedy.
Kaloryfer wrogiem alergików
Wiele osób sądzi, że dolegliwości alergiczne kończą się wraz z końcem lata i ustaniem pylenia roślin. Dla wielu osób jednak prawdziwa gehenna zaczyna się wraz z sezonem grzewczym. Wówczas podstawową zasadą staje się nie przegrzewanie domu i wietrzenie pościeli nie tylko w mroźne dni.