Ściana na lodowisku droższa niż przewidywano
MOSiR chciałby postawić na lodowisku ścianę pomiędzy taflą lodowiska a częścią administracyjną. Na przetarg wpłynęły dwie oferty, obie przekraczają sumę, którą na inwestycję przeznaczyli urzędnicy.
Kolizja na Mazurskiej
Dziś (2 września) na ul. Mazurskiej doszło do zderzenia dwóch samochodów, w wyniku czego jeden z nich wylądował w przydrożnym rowie. Na szczęście w zdarzeniu tym nikt poważnie nie ucierpiał.
Wody Polskie odcinają się od wypowiedzi swoich pracowników w sprawie powodzi
Nie milkną echa sesji Rady Miasta i Gminy w Tolkmicku, na której o powodzi mieszkańcy i władze gminy dyskutowali z przedstawicielami Wód Polskich. Po publikacji relacji na portElu do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Edukacja zdrowotna, czyli wiedza o "ważnych rzeczach od specjalistów, a nie z TikToka"
Od tego roku szkolnego uczniowie mogą poznawać zasady dbania o zdrowie z nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej. Zastąpi on wychowanie do życia w rodzinie, a jego program obejmuje nie tylko ciało, ale też psychikę, relacje i środowisko. Przedmiot nie jest obowiązkowy. - Wielki apel do rodziców: nie warto rezygnować z czegoś, zanim się człowiek z tym nie zapozna – mówiła na wtorkowej (2 września) konferencji prasowej Elżbieta Gelert, posłanka KO.
Przerzut wojska Żelazny Obrońca 25
18 Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła przerzut żołnierzy i sprzętu w ramach pierwszej fazy ćwiczenia pk. Żelazna Brama-25, jednego z kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych realizowanych w ramach federacji ćwiczeń pk. Żelazny Obrońca-25.
Sprawa śmierci 19-latka z Elbląga trafi do Ostródy (wracamy do tematu)
Śledztwo w sprawie śmierci 19-letniego Oliwiera przejęła prokuratura w Ostródzie. To decyzja prokuratora okręgowego w Elblągu. Co dotychczas udało się ustalić śledczym?
Czas wrócić do szkolnej ławki
1 września... rok szkolny czas zacząć. Dziś uroczyste akademie, a od jutra na uczniów czekają już szkolne ławki. Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia roku w Szkole Podstawowej nr 11.
W tym tygodniu portEl poleca: naukowy piknik, finał Salonu Elbląskiego i Ogrody Polityki
Co ciekawego będzie działo się w tym tygodniu? Jak w każdy poniedziałek przygotowaliśmy skrót najważniejszych wydarzeń.
Filozofia zwykła. Recykling czy nie? Oto jest pytanie
Świadomość elblążan w zakresie zagospodarowania odpadów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w mieście. Zrozumienie mechanizmów zarządzania odpadami jest ważne, aby mieć wewnętrzną motywację do segregacji. Nie można też przecenić wpływu gospodarki odpadami na nasze zdrowie, jakość życia i estetykę miejsca naszego zamieszkania. Wszyscy wiedzą, że trzeba segregować odpady, ale nie wszyscy to robią. Mamy różne wymówki, które próbują nas usprawiedliwić. Spróbujmy obalić kilka mitów, które elblążanie utrwalają w swoim otoczeniu, a nie mają one uzasadnienia i zniechęcają do realizowania obowiązku segregacji.
86. rocznica wybuchu II wojny światowej
Władze Elbląga zapraszają mieszkanki i mieszkańców na obchody 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która odbędzie się 1 września 2025 r. o godz. 10 na cmentarzu przy ul. Agrykola, przy Krzyżu Katyńskim w Elblągu.
Galeria pod psem i kotem (Odc.381)
Jedne uwielbiają się bawić, drugie wolą spokojniej spędzać czas. Niektóre od razu nawiązują nić przyjaźni, inne potrzebują nieco więcej czasu. Wszystkie łączy to, że czekają na kogoś, dla kogo będą ważne. Zwierzaki z elbląskiego schroniska najbardziej potrzebują ciepłego domu, w którym będą szczęśliwe. Może znajdą go u was?
Te miejsca mają znaczenie dla naszej tożsamości (Śladami elbląskich pomników i tablic, odc. 3)
Elbląg kryje w sobie wiele miejsc pamięci, które opowiadają o historii miasta i jego mieszkańców. W trzeciej części naszego cyklu przybliżamy kolejne pomniki i tablice - od wojennych bohaterów, przez średniowiecznych władców, aż po lokalne inicjatywy upamiętniające wydarzenia sprzed lat. Każdy z tych obiektów ma swoją opowieść i znaczenie dla elbląskiej tożsamości.
„Znaczne przekroczenia norm” (Głos z przeszłości, odc. 211)
- Robotnicy Blaszanki zwrócili się z apelem do innych zakładów produkcyjnych w Elblągu, aby w swoich zakładach również zrewidowali przestarzałe normy – pisała prasa w 1950 roku. O czym jeszcze?
Na wodach Bałtyku w Krynicy Morskiej grasują piraci!
Wydrzyki (Stercorariidae) to ptaki, które od lat budzą emocje wśród obserwatorów w całej Europie. Ich gniazda znajdują się daleko na północy – w tundrze arktycznej, na wyspach subarktycznych i w rejonach północnego Atlantyku. Choć lęgną się tysiące kilometrów od nas, ich szlaki migracyjne prowadzą także nad Morze Bałtyckie.
Kierunek "Malediwy" (Letnie przystAnki odc. 9)
Tym odcinkiem kończymy nasz wakacyjny cykl „Letnie przystAnki”. Finał będzie z przytupem, bo zabieram Was na "Malediwy". Lecimy! Zdjęcia.
Piekarczyk – koszykarz
Przy Szkole Podstawowej nr 11, koszykarskiej kuźni miasta, pojawiła się kolejna figurka Piekarczyka. To nagroda za najwyższą frekwencję w tym okręgu wyborczym podczas ostatnich wyborów prezydenckich.
Czas na quiz. Wybitnie szkolny
Czas pożegnać wakacje i zacząć nowy rok szkolny. Najlepiej z naszym quizem, w którym zadajemy pytania związane z edukacją, szkołami, szeroko pojętą oświatą. Trzymamy kciuki nie tylko za uczniów, powodzenia!
Dawno temu w Elblągu: urzędnicy interweniowali w sprawie budynku przy Rybackiej
Jak dowiedzieliśmy się z dobrze poinformowanego źródła, z jednej strony lokalne władze, a z drugiej właścicielka budynku, panna Antonia Lemke, zamieszkała przy ulicy Rybackiej 29 (niem. Fischerstraße) od dłuższego czasu prowadzą negocjacje w celu usunięcia nieprawidłowości w wymienionym budynku, jednak do dziś nie udało się ich zakończyć. Aby zapobiec dalszym wybrykom, służby bezpieczeństwa otrzymały ścisłe polecenie i bacznie obserwują dom i ulicę. Wobec sprawców ostatnich „ekscesów” podjęto kroki prawne, a ich „żart” będzie miał poważne konsekwencje - pisała elbląska prasa w sierpniu 1902 roku. O czym jeszcze?
Czytelniczka: O włos od tragedii
Dzisiaj (29 sierpnia) w parku Kajki zawaliło się drzewo, które upadło na mostek. Na szczęście nikt w tym czasie nie przechodził, ale 5 minut wcześniej szła tędy kobieta z dzieckiem w wózku i ja z wnuczką - pisze nasza Czytelniczka.
Odkryj domy podcieniowe. Europejskie Dni Dziedzictwa na Wysoczyźnie Elbląskiej
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej zaprasza do odkrywania domów podcieniowych – znikających pereł regionalnej architektury. 20 września o godzinie 10 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Łęczu. Udział jest bezpłatny, lecz obowiązują zapisy. Zapraszamy do udziału!
To się czyta
FotoreportEl























