Umowa zawierana „poza lokalem przedsiębiorstwa”
Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.) poza umowami zawieranymi „na odległość” reguluje także umowy zawierane „poza lokalem przedsiębiorstwa”.
Dochodzenie roszczeń związanych z umową sprzedaży zawieraną przez konsumenta „na odległość” – cz. 2
Jeżeli sprzedawca lub gwarant (którym może być także sprzedawca) nie uznają naszych roszczeń, twierdząc np. że reklamowany towar nie podlega reklamacji, albo, że wada jest wynikiem uszkodzeń mechanicznych za które to kupujący jest odpowiedzialny, możemy w pierwszej kolejności skorzystać z postępowania mediacyjnego prowadzonego przez Inspekcję Handlową, bądź stałych mediatorów i organizacje godne zaufania, wpisani na listę mediatorów prowadzona przez Prezesa Sądu Okręgowego.
Dochodzenie roszczeń związanych z umową sprzedaży zawieraną przez konsumenta „na odległość” – cz. 1
Mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.), wiemy, że konsument może od tej umowy odstąpić nawet bez podawania przyczyn, przy zachowaniu określonych warunków wskazanych w tej ustawie.
Sprzedaż na odległość – cz. 4 – zwłoka sprzedawcy w dostarczeniu towaru
Kiedy już w sposób dokładny zapoznamy się z ofertą sprzedawcy internetowego, niejednokrotnie podczas aukcji internetowych, ponadto uzyskamy wymagane informacje na temat samego sprzedawcy i warunków mającej być w niedługim czasie sfinalizowanej transakcji przystępujemy do ustalenia płatności za zamówiony, bądź wylicytowany towar. Musimy pamiętać, że umowa nie może nakładać na konsumenta obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia.
Sprzedaż na odległość – cz. 3 – wyjątki od możliwości odstąpienia od umowy zawieranej na odległość
W kolejnym artykule dotyczącym zakupów na odległość przedstawiamy zagadnienie wyjątków od możliwości odstąpienia od umowy, jak również sytuacji, w których w ogóle nie stosujemy przepisów dotyczących umów na odległość. Wiemy już kiedy daną umowę możemy nazwać umową zawieraną na odległość, w jaki sposób od niej odstąpić, oraz jakie niezbędne informacje powinniśmy uzyskać od sprzedawcy „na odległość” przed ostatecznym zawarciem umowy.
Sprzedaż na odległość cz. 2 - zakres niezbędnych informacji dotyczących sprzedawcy
W pierwszej części artykułu wskazaliśmy, iż umowa sprzedaży towarów bądź zawierana za pośrednictwem Internetu bądź innego nośnika informacji umożliwiającego porozumiewanie się na odległość, jest zwana umową „zawieraną na odległość”. Po otrzymaniu towaru zakupionego w ten sposób, możemy dokonać jego zwrotu w terminie 10 dni, nawet nie podając przyczyny. Aby jednak umowa w ogóle doszła do skutku, sprzedawca „na odległość” musi spełnić względem kupującego szereg obowiązków.
Sprzedaż na odległość cz. 1 – prawo do odstąpienia od umowy
Błyskawiczny rozwój Internetu, powszechność dostępu do niego, sprawiła, iż wiele podmiotów wykorzystuje Internet do sprzedaż zarówno rzeczy jak i usług. Śmiało można założyć, iż każda osoba wie co to jest Allegro, czy też inna podobna witryna umożliwiająca dokonywanie zakupów on - line. Co raz częściej też kupującymi w takich przypadkach są dzieci i młodzież.
Bezpieczeństwo zakupów dokonywanych przez Internet
Zakupy na odległość to nie tylko określone uprawnienia kupującego i obowiązki sprzedawcy, tryb dochodzenia roszczeń reklamacyjnych, czy też ewentualne późniejsze dochodzenie roszczeń na drodze sądowej.
Jabłko – słodki owoc jesieni
Czerwone, żółte, zielone. Kuszą nas zapachem, kolorem i smakiem. w dodatku są zdrowe i zawierają niewiele kalorii. Bogate są za to w błonnik, pektyny, witaminę C i A oraz potas, magnez, wapń i krzem. Można z nich zrobić niemal wszystko i każdy znajdzie coś dla siebie.
Usługa wykonana niezgodnie z umową cz. 2
Pewien znajomy postanowił wyremontować łazienkę, skorzystał w tym celu z usług fachowego przedsiębiorcy, któremu zlecił położenie glazury i terakoty. Niestety podczas wykonywania dzieła, cześć płytek zaczęła odpadać. Po ich doklejeniu ostatecznym zakończeniu usługi, odpadły kolejne płytki łącznie z tymi poprawianymi. Przyjmujący zamówienie stwierdził, iż nie poczuwa się do odpowiedzialności, albowiem on wykonał swoją usługę prawidłowo. Czy takie okoliczności dają zamawiającemu możliwość dochodzenia swoich roszczeń, czy ewentualnie jest on zdany na poprawienie dzieła własnymi siłami bądź poprzez skorzystanie z innego wykonawcy?
Usługa wykonana niezgodnie z umową cz. 1
Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (Dz. U. 2002, Nr 141, poz. 1176 z późna. zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2003 roku zawiera także uregulowania dotyczące umowy o dzieło.
Reklamacja artykułów żywnościowych
Obowiązująca od 1 stycznia 2003 roku ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej pozwala na reklamowanie towarów konsumpcyjnych zakupywanych przez osoby fizyczne w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz działalnością zawodową. Pojęcie rzeczy ruchomych jest bardzo szerokie, konsumenci mogą reklamować nie tylko wszelkie produkty przemysłowe, ale również zwierzęta i produkty żywnościowe.
Przyszłe mamy pod kontrolą
Od 1 stycznia 2012 roku prawo do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, zwanego powszechnie becikowym, będzie uzależnione od przedstawienia przez osobę ubiegającą się świadczenia specjalnego zaświadczenia, które potwierdzi, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży aż do porodu.
Uprawnienia konsumenta w przypadku zakupu towaru niezgodnego z umową
W obecnym stanie prawnym konsument, w tym także osoba niepełnoletnia, czyli osoba fizyczna dokonująca zakupu towaru konsumpcyjnego w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą ani zawodową, w przypadku zakupu rzeczy ruchomej niezgodnej z umową ma dwie drogi dochodzenia swoich roszczeń reklamacyjnych.
Nieuzasadniona odmowa sprzedaży
Zdarzają się przypadki kiedy podoba nam się towar znajdujący się na wystawie. Przechodzimy obok sklepu i właśnie ten jeden dany egzemplarz przykuwa nasza uwagę na tyle, iż decydujemy się wejść do sklepu, żeby nabyć wypatrzony towar, jakież jest nasze zdziwienie, gdy słyszymy odpowiedź sprzedawczyni, iż towar z wystawy nie podlega sprzedaży. Czego nawet interwencja u kierownika sklepu bądź właściciela nie przynosi rezultatu. Czy takie działanie sprzedawcy jest zgodne z prawem?
Niedozwolone klauzule umowne
Dokonując zakupu na raty czy też zawierając umowę ubezpieczenia, umowę z operatorem telefonii komórkowej bądź inną umowę dwustronnie zobowiązującą nas do określonych świadczeń, nie zawsze mamy wpływ na treść umowy czy też na poszczególne jej postanowienia. Zazwyczaj dostajemy gotowy wzorzec czy też druk, w którym mamy uzupełnić nasze dane osobowe.
Uprawnienia konsumentów w przypadku zawarcia umowy kredytu konsumenckiego
W obecnych czasach konsumenci są zachęcani przez sklepy do kupowania na raty. Slogany typu „zero prowizji, zero odsetek, zero kosztów” skutecznie przyciągają coraz większe rzesze klientów, którzy dokonują zakupu pod wpływem chwili. Czy w takich sytuacjach konsument ma możliwość zrezygnowania z zakupionego towaru?
Dochodzenie roszczeń konsumenckich przed sądem
Zakupiony towar np. obuwie, sprzęt elektroniczny okazał się niezgodny z umową, zawiera wady, które uniemożliwiają prawidłowe z niego korzystanie. Konsument, osoba fizyczna, która zakupiła rzecz ruchomą od przedsiębiorcy w celu niezwiązanym z działalnością gospodarczą ani zawodową ma w takiej sytuacji między innymi możliwość złożenia reklamacji do sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową. Co jednak kiedy sprzedawca, odmawia uznania naszych zasadnych roszczeń reklamacyjnych?
Przygotuj się do wyprawy na cmentarze
Uroczystość Wszystkich Świętych wypada w tym roku we wtorek. Największego tłoku na cmentarzach można się jednak spodziewać w sobotę i w niedzielę, gdyż w środę trzeba być już w pracy. Do tego czasu warto się przygotować już teraz, zwłaszcza że pogoda nas nie rozpieszcza.
W chłodne dni otul się zapachem
Od czasów starożytnych znane są właściwości lecznicze różnych olejków roślinnych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i poza masażem, można je stosować do inhalacji, kąpieli i robienia kompresów. A wszystko to dla zdrowia i urody.