ZUS dla Ciebie w telewizji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął emisję nowej serii odcinków programu telewizyjnego "ZUS dla Ciebie". Na antenie TVP1 od poniedziałku do piątku o godz. 12.40 eksperci ZUS wyjaśniają najnowsze zmiany w przepisach, informują o świadczeniach przysługujących ubezpieczonym, pomagają płatnikom wypełniać ich obowiązki.
Zalety mediacji w sprawach karnych
W ramach obchodzonego w tym tygodniu Międzynarodowego Dnia Mediatora, mediatorzy Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej pragną przybliżyć społeczeństwu zagadnienia dotyczące postępowania mediacyjnego w sprawach karnych oraz przedstawić zalety takiego działania.
Mediacja w sprawach rodzinnych i nieletnich
Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której bezstronny i neutralny mediator towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień za ich dobrowolną zgodą oraz przy zachowaniu poufności. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowaniu wzajemnie satysfakcjonującego oraz świadomego porozumienia.
Zadbaj o serce
Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Serca: „Twój świat, twój dom, twoje serce” ma uświadomić społeczeństwom, że gospodarstwo domowe jest najodpowiedniejszym miejscem do rozpoczęcia działań w celu poprawy zdrowia serca. W obchody zaangażował się Szpital Wojewódzki w Elblągu, który w sobotę 1 października przeprowadzi akcję profilaktyczną.
Domowy teatrzyk? To takie proste!
Drewniana łyżka z kuchni, kilka kawałków materiału, mała skarpetka, kolorowe włóczki, guziki, tasiemki – niby nic. A jeśli dodamy do tego dziecięcą kreatywność, rodzicielskie zaangażowanie i trochę czarodziejskiej otoczki, powstać z nich mogą kolorowe postaci domowego teatrzyku.
Po ile panie, te sms-y?
Takie pytanie z ust starszego mężczyzny padło w jednym z punktów obsługi klienta, wprawiając w zakłopotanie sprzedawcę. Odpowiedź padła, owszem, ale nie do końca prawdziwa, bo przecież nie wszystkie sms-y kosztują grosze…
Wiedza ratuje życie. Zrób test na HIV.
Trwa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS, która jest kontynuacją dotychczasowych działań w ramach kampanii „Wiedza ratuje życie”. Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób powyżej 18 roku życia, podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, które zdają sobie sprawę z odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje oraz partnera.
Telefon dla dziecka? Tak, ale…
Plecak, książki, zeszyty, przybory do pisania… i komórka. To wszystko, łącznie z telefonem, coraz częściej znajduje się na liście szkolnej wyprawki. Posiadanie telefonu komórkowego przez dziecko daje rodzicom możliwość kontaktu z dziećmi, a dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Telefon niesie, niestety, także zagrożenia. Dlatego warto zabezpieczyć i siebie, i dziecko.
Gdy dziecko nie wraca…
Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i młodzieży. Dziewcząt i chłopców, którzy „znikają” z ulic, placów zabaw i miejsc rozrywki. W Polsce każdego roku według statystyk policyjnych ginie aż 3,5 tys. dzieci, co oznacza osobistą tragedię dla 7 tys. rodziców. Zobacz, gdzie szukać pomocy.
Renta rodzinna dla dzieci
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Świadczenie to przysługuje również uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.
Bezpieczni na drodze
Piesi to w policyjnym żargonie tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Oznacza to tyle, że podczas wypadku nie mogą liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych kończą się tragicznymi konsekwencjami.
Grzybobranie czas zacząć
Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybni. Niestety, częste deszcze nie ułatwiają poruszania się po lesie, gdyż po rozmiękłej ściółce ciężko się chodzi. Do tego jeszcze kleszcze i wyjątkowo natrętne w tym roku komary skutecznie odstraszają miłośników kurek, borowików czy koźlaków. Ale na koniec miesiąca specjaliści zapowiadają prawdziwy wysyp grzybów.
Gdy dziecko idzie do szkoły
Początek nauki w szkole oznacza dla dziecka istotną zmianę trybu życia. Źródłem tych zmian są m.in. nowe dla dziecka warunki w szkole oraz w domu, związane z procesem uczenia się. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej przy równoczesnym ograniczeniu dotychczasowej aktywności ruchowej, noszenie obciążonych tornistrów, a także pojawienie się czynników psychicznych takich jak lęk czy trema, może inicjować procesy powstawania wad postawy.
Wybory 2011
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 9 października. Odbędą się według nowego Kodeksu wyborczego, który zmienia m.in. godziny głosowania i wprowadza możliwość korespondencyjnego oddania głosu osobom przebywającym poza granicami kraju. Ułatwienia mają też mieć osoby niepełnosprawne.
Miodowe cuda
Wiele osób wybiera się w najbliższą sobotę i niedzielę na IX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności, które odbędą się w Karczowiskach. Tam też będzie można zakupić większe ilości miodu, z którego można przygotować wiele nie tylko zdrowych, ale i smacznych potraw.
Pora na pomidora
Zakażenia bakterią Escherichia coli, które dotknęły przede wszystkim mieszkańców Niemiec, negatywnie wpłynęły na opinię o warzywach i owocach w całej Europie, także w Polsce. Dlatego z inicjatywy Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych rozpoczęła się kampania BezpieczneWarzywa.pl, która stawia sobie za cel odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców oraz przekonanie Polaków, że są one nie tylko bezpieczne, ale i wyjątkowo smaczne.
Umorzenie składek na Fundusz Pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do 1 sierpnia istnieje możliwość umorzenia zaległych składek na Fundusz Pracy. O umorzenie mogą występować kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym.
Nie dajmy się oszukać
Pod pozorem badań profilaktycznych, wywiadu środowiskowego, a nawet wymiany drzwi lub okien oszuści odwiedzają nasze mieszkania i próbują zwyczajnie nas „nabrać” - by wyłudzić pieniądze lub je po prostu ukraść. Za oszustwo Kodeks Karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Jak uniknąć stresu na wakacjach?
Kilkadziesiąt tysięcy złotych wydane na koszty leczenia za granicą, opłata w wysokości 80 zł za każdy kilogram nadbagażu, źle spakowana walizka, nieważny paszport - to rzeczy, które mogą wymarzone wakacje zamienić w koszmar. „Nieznajomość prawa szkodzi” głosi stara, rzymska maksyma, dlatego warto przed wyjazdem zapoznać się przepisami regulującymi najistotniejsze kwestie.
Niezdrowe tatuaże
Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, realizując ustawowy obowiązek nadzoru nad bezpieczeństwem kosmetyków, ostrzega przed skutkami zdrowotnymi korzystania z usługi nietrwałego tatuażu czarną henną do malowania ciała, jaka może być oferowana w sezonie letnim, m.in. w miejscowościach wypoczynkowych.